Fogh glemte igen de 700.000 psykisk syge

Anders Fogh snakker om verdens bedste sundhedsvæsen, men det virker som om han kun vil skabe den for de patienter som har fysiske sygdomme, og ikke de 700.000 med psykiske lidelser.

SF’s socialordfører Özlem Cekic er skuffet over, at statsministeren fuldstændig ignorerede landets over 700.000 psykisk syge i sin næsten en time lange åbningstale.

”Anders Fogh snakker om verdens bedste sundhedsvæsen, men det virker som om han kun vil skabe den for de patienter som har fysiske sygdomme, og ikke de 700.000 med psykiske lidelser”

En stor gruppe af de psykisk syge unge med f.eks. OCD, angst og depression, ender på førtidspension, fordi de ikke tilbydes den behandling, der ellers kunne gøre dem raske.

”Jeg synes det er arrogant og udtryk for manglende kendskab til virkeligheden, når statsministeren helt kan undlade at nævne de psykisk syge, som en gruppe der skal hjælpes, hvis vi for alvor skal forhindre, at folk forsvinder ud fra arbejdsmarkedet”, siger Özlem Cekic.

Da De Konservative holdt landsråd i forrige uge, lovede vicestatsminister Lene Espersen ellers en massiv bedre indsats for psykiatrien: ”Jeg synes Anders Fogh bør bruge lidt mere tid til at snakke med sin vicestatsminister”, opfordrer Özlem Cekic.

Kontakt Özlem Cekic: 33374419


Synes du om dette indlæg?

Kontakt: ozlem.cekic@ft.dk | +45 3337 4419