Hjemløse på besøg i Folketinget
Folketinget havde fint besøg igår, for jeg havde inviteret hjemløse og deres organisationer på besøg på Christiansborg. Det blev en spændende dag, hvor mange af de hjemløse oplevede Christiansborg for første gang. Det var dejligt at opleve de hjemløses interesse og engagement, og der kom mange positive bud på, hvad der kan gøre livet for hjemløse bedre. Vores snak viste, at der bestemt er behov for at gøre mere for de hjemløse i Danmark.
Vi startede besøget med en rundvisning på Christiansborg og var blandt andet inde og opleve en debat i Folketingssalen. Der var godt humør og blandt andet snak om, hvorvidt man skulle tage sin hue af, inden man kom ind i salen. Derefter stod den på kaffe, kage og debat i SFs gruppeværelse. For jeg ville gerne høre, hvad de hjemløse synes, at vi politikere kan gøre for at give dem en bedre hverdag. Hvordan er det at være hjemløs i Danmark i dag, og hvad skal der især gøres noget ved?
Det vigtigste budskab synes jeg er, at hjemløse vil behandles ligesom alle andre. De vil ikke diskrimineres og sættes i bås. Som en af de hjemløse forklarede, kan man sagtens forandre sig, og derfor vil de hjemløse behandles som de mennesker de er, og ikke forskelsbehandles fordi de er hjemløse.
De hjemløse og repræsentanterne fra de hjemløses organisationer havde en lang række gode forslag til, hvad der kan gøres bedre. Mange nævnte problemet med boliger; at der er brug for flere ”skæve” boliger og kortere ventetider. Flere nævnte også problemer med den lave kontanthjælp. For eksempel havde én af de besøgende kun 750 kr. tilbage at leve for, når de faste udgifter var betalt.
Flere fortalte også om behovet for at lave projekter, hvor der ikke er fokus på selve hjemløsheden. Det kan eksempelvis være gennem idræt, hvor mange havde været glade for at deltage i hjemløsefodbold.
Jeg har været rigtig glad for at høre, hvad de hjemløse havde af kommentarer og gode forslag. Jeg synes, at det er utroligt vigtigt, at vi politikere sørger for at høre nogle af de borgere, som normalt ikke får opmærksomhed. Derfor er jeg rigtig glad for, at de hjemløse havde taget sig tid til at komme ind og besøge mig på Christiansborg og fortælle om deres hverdag og ideer.
Jeg glæder mig rigtig meget til at gentage besøget næste år. Jeg har aftalt med Karen Jespersen, at hun byder på kaffe næste gang. Så både jeg og de hjemløse vil glæde os til at komme til kaffe hos Velfærdsministeren og sætte fokus på, hvordan vi giver de hjemløse nogle bedre forhold.
Synes du om dette indlæg?
Besøg Özlems side på Facebook
Modtag nye indlæg via RSS