Nyt fra Özlem
Så er jeg kommet rigtig i gang med folketingsarbejdet efter min barsel. Der er sket rigtig rigtig meget de sidste par uger.
Fra bleer til øretæver
Så er jeg kommet rigtig i gang med folketingsarbejdet efter min barsel. Der er sket rigtig meget de sidste par uger, senest har Velfærdsminister Karen Jespersen overfaldet mig, fordi jeg tillod mig at fortælle, hvor grelle forholdene længe har været for socialt udsatte børn. Det er som om det er mere interessant at gå mit konkrete eksempel efter i sømmene, i stedet for at tage budskabet alvorligt. Mere om det senere. Men det har i hvert fald gjort det helt klart for mig, hvad min rolle er her inde på borgen. Selvom jeg får øretæver vil jeg blive ved med at hive virkelighedens eksempler frem, så de ansvarlige politikere bliver nødt til at forholde sig til dem.
Psykisk syge
I starten af marts deltog jeg i en høring om psykiatri, arrangeret af sindnet – et netværk for sindslidende. Der var mange hjerteskærende fortællinger, som viser hvordan mødet med systemet ikke fungerer, og hvordan psykisk syge ofte føler sig umenneskeligt behandlet. Jeg fortalte hvordan jeg selv som pårørende også er blevet frustreret over mødet med systemet. Noget jeg også beskrev i en klumme i 24timer. Læs mere.
Kvindekamp
8. marts var kvindernes internationale kampdag. Det fejrede jeg sammen med 3Fs medlemmer i København NV til et arrangement med Jane Korzach og Ritt Bjerregaard. De lavtlønnede kvindefag viser netop, at der stadig er brug for kvindekamp i Danmark, noget jeg bl.a. fortalte om i Politiken . Et af de andre temaer jeg også tog op var kampen for et forbud mod købesex. Det er en vigtig del af kvindekampen at stoppe køb af kvinder og handel med kvinder. Det skrev ekstrabladet en artikel om. Se min tale her.
Kurdere
I januar fik jeg æren af at blive udpeget som Årets Kurder 2007 af Kurdistans regionale regering. Det var jeg rigtig glad for. Da Politikens rejsetillæg spurgte mig hvor jeg gerne ville rejse hjem fortalte jeg også om hvordan jeg gerne ville besøge Kurdistan, det ikke-eksisterende land. I ugen før påske kom der endelig dom i sagen mod 56 borgmestre i den kurdiske hovedby, Diyarbakir, i Tyrkiet. Deres ’forbrydelse’ bestod i, at de år tilbage skrev et brev til den danske statsminister, Anders Fogh Rasmussen. Søren Søndergaard fra Enhedslisten og jeg kommenterede sagen i et debatindlæg. Tirsdag efter påske fejrede SF desuden det kurdiske nytår Newroz. Det var første gang nogensinde Newroz er blevet fejret i Folketinget, og det var skønt at se kurderne i flot festtøj indtage christiansborg. Læs mere.
Udsatte børn
Lige inden påske beskrev Berlingske, hvordan 16 socialrådgivere i et åbent brev til politikerne i kalundborg kommune havde skrevet, at de ikke havde ressourcer til at overholde serviceloven. Jeg fortalte i den forbindelse til Berlingske, at jeg i mit tidligere job som sygeplejerske selv havde været med til at sende seksuelt misbrugte børn hjem, hvor vi godt vidste, at kommunen ikke havde ressourcer til at gribe ind. Karen Jespersens svar på de manglende ressourcer i kommunernes budgetter var, at starte en undersøgelse for at undersøge hvor vidt jeg personligt havde overtrådt loven. Se Minister undersøger SFer for lovbrud.
Selvfølgelig var sagen i sin tid indberettet som den skulle, da det var kommunen der havde henvist barnet til undersøgelse. Men jeg blev meget skuffet over, at ministeren valgte at sætte Ankestyrelsen til at undersøge mit konkrete eksempel. Jeg synes det er et afledningsmanøvre fra en desperat minister, som valgte at gå efter budbringeren og ikke lytte til budskabet i stedet. Desværre ville ministeren ikke debattere med mig, da jeg var i Godmorgen danmark, Deadline og P1-debatten.
Andre relevante artikler: Jeg kræver en undskyldning, Jelved: Giv sagsbehandlerne færre sager. Kommunal alarm: Udsatte børn svigtes
Jeg synes det er et kæmpe problem at ministeren ved at gå efter budbringeren signalere til offentligt ansatte, at dem der bruger deres ytringsfrihed skal ikke regne med at der bliver lyttet til dem, men de kan i stedet se frem til personlige forfølgelse. Se leder i Politiken og Information. I den forbindelse kontaktede nogle socialarbejdere fra Samsø kommune mig, som var blevet afskediget fra deres arbejde fordi de havde ytret sig. Se tvavisens to indslag.
Jeg ved mange som mig har været i de situationer hvor man føler sig magtesløs pga. de manglende ressourcer. Og da jeg har lovet mig selv at jeg vil blive ved med at hive den virkelighed frem som er kendt for mange af os, men som er fjern for ministre.
Andet
Siden sidst er jeg blevet interviewet til Alt for Damerne, hvor lederskribenten bl.a. kaldte mig en ”Mønsterbuldozer”. Derudover pegede læserne på mig som en mulig kvindelig rollemodel i Politiken. Og en sidste sløjfe var at Mission Integration, hvor jeg var tv-vært sidste år har modtaget brancheforeningens MCAs guldpris, som bedste undervisningsprogram + website. Se mere. Jeg har også været i Berlingske Tidende og fortælle om, hvorfor folketingets talerstol er et helligt sted for mig, sjovt nok har jeg endnu ikke holdt min jomfrutale, men det kommer nok snart
Arrangementer mm.
Støttefest. I foråret cykler mange hundrede kvinder fra forskellige lande gennem Mellemøsten for at sætte fokus på fred og kvinderettigheder i Mellemøsten. Fra Danmark deltager 20 aktive kvinder i alle aldre. 3. april holder Follow the Women støttefest i Råhuset på Onkel Dannys Plads på Vesterbro kl.19-23. Der vil være musik, foredrag og auktion til fordel for de irakiske deltagere i cykelturen. Der kan købes lækker mellemøstlig mad og drikke. Læs mere på www.followthewomen.dk
Debat. I anledning af 100 års dagen for kvindernes valgret 20. april bliver jeg interviewet på Christiansborg af Nanna Westh. Læs mere på deres hjemmeside.
Musik-cd. De Splittergale er en musik- og gøglertrup, der i 1990 udsprang af et musikhold på Gallo Skolen i Risskov. De fleste af truppens medlemmer har, eller har haft, en eller anden form for sindslidelse, og derfor fungerer gruppen også som en stærk selvhjælpsgruppe for de enkelte medlemmer. De har fortalt mig, at de risikerer at lukke, da de ikke kan få økonomisk hjælp længere. Man kan støtte gruppen ved at bestille gruppen til at spille til diverse arrengementer på www.desplittergale.dk
Bog. En af mine venner Lensa Gjedde Olsen har rødder tilbage i henholdsvis Grønland og De vestindiske Øer i Caribien. Hendes bog ”Rødder i nord og syd” beskriver både hendes bedseforældres liv på den tidligere slaveø St. Croix og hvordan Lensas mor 1960ernes danske barnsomshjem dyrkede sin grønlandske identitet og sine rødder samtidig med, at hun aktivt engagerede sig i det danske samfund. Den flerkulturelle baggrund var dermed en berigelse og ikke en belastning. Bliv inspireret. Læs mere. Bogen kan købes på http://www.underskoven.dk
Synes du om dette indlæg?
Besøg Özlems side på Facebook
Modtag nye indlæg via RSS