Samtale med Jens Gaardbo på p1
Folk hæfter sig ved, at hun er en af de første muslimske kvinder i Folketinget. Selv synes hun det store ligger i at hun kommer fra en ufaglært familie. 1.5 times samtale med Jens Gaardbo lyt med…
Der blev lagt mærke til hende da Folketinget åbnede efter valget.
Ikke bare var hun en af de to første kvindelige muslimer i Folketinget.
Hun var også nybagt mor og havde taget sin mørklødede mand med til at bære babyen.
Hendes datter var ni dage gammel, da Anders Fogh udskrev valg til Folketinget. Men Özlem var parat og et par timer efter stod hun med sit valgmateriale for at møde vælgerne i Blågårdsgade på Nørrebro.
Øjeblikket efter var hun valgt ind. Og kort efter fik hun ønskejobbet som socialordfører for SF.
Folk hæfter sig ved, at hun er en af de første muslimske kvinder i Folketinget. Selv synes hun det store ligger i at hun kommer fra en ufaglært familie.
Forældrene, som tog hjemmefra hver nat for at gøre rent på skoler, kunne godt se at det var uholdbart, at det var lille Özlem, der skulle op om klokken fem og tage sig af lillebror. Derfor blev hun sendt tilbage til Tyrkiet for at blive passet af sin kurdiske mormor.
Så mormor tog over og lærte Özlem, at det vigtigste for en kvinde er økonomisk uafhængighed. Mormor, som var enke og havde født 13 børn blev Özlems største forbillede.
Da Özlem Cekic vendte tilbage til Danmark, kom hum i modtageklasse på Vesterbro og måtte starte forfra med at lære dansk. Og det var ikke de høje forventninger fra samfundets side, der tyngede:
“Det er sjovt at se hvor hårdt I kæmper, når man ved, at I aldrig bliver til noget”, sagde en lærer engang til Özlem og hendes tosprogede skolekammerater.
Men for Özlems familie var valget ingen overraskelse. Allerede da hun var 15, mente hendes far at hun ville komme i Folketinget.
Synes du om dette indlæg?
Besøg Özlems side på Facebook
Modtag nye indlæg via RSS