SFs nødplan for at hjælpe fattige børn
SF vil have afskaffet de nedsatte ydelser (loft over kontanthjælpen, starthjælpen og 300-timers reglen). Men mens vi venter på at skabe det rette flertal vil vi ikke bare se magtesløst til mens børnenes får en barndom fyldt med skuffelser, afsavn og social isolation.
Indtil de nedsatte kontanthjælpsydelser: Starthjælp, loft over kontanthjælp og 300-timers reglen er afskaffet foreslår SF en nødplan med en række løsninger, der skal skærme børnene mod de værste materielle afsavn på grund af forældrenes fattigdom. Det handler bl.a. om at alle børn skal have ret til frisk frugt og grønt, transport, lægeordineret medicin, fritidsaktiviteter og ordentligt tøj.
Fattigdommen rammer børn hårdt og giver næring til den negative sociale arv. En stram økonomi kan faktisk betyde fravalg af så basale goder som: 3 daglige sunde måltider mad, lægeordineret medicin, køb af frisk frugt og grønt eller at børnene kan dyrke en fritidsinteresse[1].
En af årsagerne til at børn rammes af er, at mange børnefamilier er tvunget til at leve på de nedsatte kontanthjælpsydelser: Starthjælp, kontanthjælpsloftet og 300 timers reglen. Regeringen fastholder de lave ydelser i håb om at den straf det er at fratage familierne deres forsørgelsesgrundlag vil ”motivere og hjælpe” forældrene til at komme i arbejde. Men ofte er det børnene der betaler prisen.
SF vil have afskaffet de nedsatte ydelser. Men mens vi venter på at skabe det rette flertal vil vi ikke bare se magtesløst til mens børnenes får en barndom fyldt med skuffelser, afsavn og social isolation.
Derfor præsenterer SF her en kreativ nødplan for en akut indsats for de børn, der må leve i fattigdom, fordi deres forældre er på ydelser under kontanthjælpsniveau. Ingen børn skal være tvunget til at leve i de fattigdom de nedsatte ydelser skaber! Nødplanen er en protest mod et system, der spiller hasard med udsatte børns liv.
Det er uanstændigt, at vi skal acceptere den form for fattigdom med så rigt samfund i dagens Danmark. Men det er også samfundsmæssigt urentabelt, fordi det i sidste ende vil give langt flere og langt større problemer, hvis vi lader så mange børn vokse op i fattigdom og på den måde forstærker den negative sociale arv.
Ved at foreslå en række helt akutte løsninger for at hjælpe børnene vil vi også illustrere hvilke basale afsavn de nedsatte ydelser betyder for dem. Men vores forslag til nødløsninger er vel og mærke en nødplan der er lavet i afmagt og kun er midlertidig, indtil der bliver flertal for helt at afskaffe de nedsatte kontanthjælpsydelser.
[1] Analyse af levevilkår og fattigdom i Københavns Kommune, Socialforvaltningen, januar 2008.
Synes du om dette indlæg?
Besøg Özlems side på Facebook
Modtag nye indlæg via RSS