Tryghed for barnet
Vi skal til at forhandle barnets reform. For os bliver det centralt i forhandlingerne, at trygheden for udsatte børn skal sikres. Det vil styrke myndighederne på den ene side – og børnenes rettigheder på den anden side.
Antallet af udsatte børn, der vokser op i fattigdom i Danmark stiger. Børnene betaler en høj pris gennem deres barndom. Men alt for ofte betaler også samfundet en høj pris på lang sigt.
Den negative sociale arv, som fattigdom og udsathed alt for ofte fører med sig, betales nemlig dyrt i tabt skolegang og senere manglende uddannelse, hærværk og kriminalitet, retsvæsen og fængsel, misbrug, dårligere sundhed og helbred samt sporadisk tilknytning til arbejdsmarkedet.
Alt i alt er fattigdom for børn et uacceptabelt spild af menneskelige og samfundsmæssige ressourcer. Og så har vi slet ikke sagt noget om anstændighed endnu. Men for SF er en tidlig indsats for børn og unge med udsat baggrund helt uomgængelig. Vi skal sætte ind. Først og fremmest af hensyn til børnene og deres liv og fremtid i sig selv. Men også for samfundets skyld.
SF foreslår:
- at sundhedsplejersker skal orienteres hver gang, når en mor/far bliver anholdt eller indlagt
- at barnet og den unge har ret til, at deres forældre får en mentor, som kan støtte dem i deres forældrerolle
- at et barn kan bo hos aflastningsfamilier, hvis de kommer fra risikofamilier. Det skal ses som en styrke og ikke som svaghed, når sårbare forældre beder om hjælp
- at der er socialrådgiver tilknyttet samtlige skoledistrikter
Alle børn har krav på basal tryghed. Det er velkendt, at SF vil have afskaffet de laveste sociale satser og dermed er klar til at gøre op med nogle af de helt grundlæggende præmisser for børns fattigdom.
Men trygheden skal sikres. Det er SF parat til ved at styrke myndighederne på den ene side – og børnenes rettigheder på den anden side.
Özlem Cekic kan kontaktes på 33374419
Synes du om dette indlæg?
Besøg Özlems side på Facebook
Modtag nye indlæg via RSS